Kaubanduses ning apteekides on saadaval rohkearvuliselt erinevate firmade hambapastasid, hambaharju, hambavahede puhastamise vahendeid ja suuloputusvedelikke jne. Kõiges selles virr – varris orienteeriumine on keeruline.
Seega on Ortodontiakeskuse parodontoloog, dr.Kadi Karo pannud kokku artikli, mille eesmärgiks on teha suuhügieenivahendite soetamine lihtsamaks.
Meeles tuleb pidada, et korralik suuhügieen tähendab kõikide hammaste kõikide pindade mehhaanilist puhastamist kaks korda päevas. Eriti oluline on õhtune hammaste pesemine. Olulisemaks kui hambahari või -pasta on hambapesutehnika.
Hambaharjad
Hambaharju on erineva kuju, suuruse ja pehmusastmega. Enamikele inimestele sobib pehme e. „soft“ märgistusega hambahari. Sageli kardavad inimesed, et pehme hari ei puhasta piisavalt hästi, kuid tegelikult on õiget hambapesutehnikat kasutades võimalik hambad ka väga pehme harjaga puhtaks saada. Pehmet harja peaksid kindlasti kasutama inimesed, kelle hambakaelad on paljastunud ja/või kelle hambad on tundlikud. Hambakaelte paljastumine e. igemeretsessioonide teke on enamasti põhjustatud just liiga tugeva hambaharja valest kasutamisest. Inimesed, kelle igemed veritsevad, peaksid samuti kasutama pehmet harja, kuna vaid pehme hari võimaldab neil oma hambaid igeme lähedalt puhastada.
Inimene, kelle suu on väike või selle avamine on raskendatud, võiks kasutada väikese peaosaga hambaharja. Hambaharja harjaste asetsus, kumminagade olemasolu, vetruv peaosa ja muud lisadetailid ei oma erilist tähtsust selles osas, kas hammas saab puhtaks või mitte.
Saadaval on elektrilised hambaharjad, mis sobivad põhimõtteliselt kõikidele inimestele. Eriti aga soovitaks neid täiskasvanutele, kelle käeline osavus on mingil põhjusel häiritud ja lastele.
Hambaharju tuleb vahetada paari-kolme kuu tagant.
Hambapastad
Hambapastade valik on lai. Kaubanduses ringi vaadates torkab silma valgendavate hambapastade rohkus. Valgendava hambapasta eesmärgiks on eemaldada hamba pinna pealt pigmenti, mis on sinna ladestunud toidust, joogist, suitsust jne. Valgendav hambapasta ei suuda muuta hamba enda värvi heledamaks. Nii – nimetatud valgendavate hambapastade kasutamisega tuleb olla ettevaatlik, kuna pastad sisaldavad abrasiivseid osakesi, mis liiga tugeval harjamisel ja pikaaegsel kasutamisel võivad kahjustada hamba pinda. Email kulub, hammas muutub järjest tundlikumaks ning ka kollakamaks. See on hambale tekitanud pöördumatut kahju.
Hambapastade puhul on oluline koostisosa floor. Flooril on võime peatada algava hambaaugu teket. Vaid lapsed, kes ei oska hambapastat välja sülitada, peaksid kasutama floorivaba pastat, kuna väikelapsel mõjutab allaneelatav floor jäävhammaste mineraliseerumist ning jäävhammastele võivad tekkida tuhmjasvalged laigud.
Nii tundlike hammastega ja igemepõletike all kannatavate inimeste jaoks on olemas spetsiaalsed hambapastad.
Viimastele sobivad pastad, milles on põletikuvastaseid abiaineid. Need aga ei ravi inimest kindlasti terveks. Põletiku likvideerimiseks tuleb alati tulla hambaarsti, suuhügienisti või parodontoloogi e. igemehaigustele spetsialiseerunud hambaarsti vastuvõtule.
Hambaniit, hambavaheharjad, hambatikud
Igapäevane regulaarne hambavahede puhastamine on osa korralikust suuhügieenist. Hambavahesid tuleb hambaniidi või –vaheharjadega puhastada igal õhtul. Kitsaste hambavahede puhastamiseks sobib hambaniit, laiematele vahehari. Hambaniit võiks olla lintjas (tape) ja vahatatud. Selline niit libiseb hammaste vahelt läbi aeglasemalt ja ei traumeeri liigselt iget. Väga head on ka paisuvad hambaniidid. Lisaks rullist võetavatele hambaniitidele on olemas käepidemega hambaniidid.
Hambavaheharjad on erineva diameetriga. Õige vaheharja suuruse oskab kõige paremini leida hambaarst. Sageli tuleb ühes suus kasutada mitut erineva läbimõõduga vaheharja. Olemas on ka kummist vaheharjad, mis pole nii efektiivsed kui nailonist harjastega harjakesed. Kummist vaheharjad sobivad kasutamiseks hambatiku asemel.
Hambatiku ülesandeks on toiduosakeste eemaldamine hammaste vahelt. Hambatikk ei sobi hambaniiti või vaheharja asendama. Hambatikku kasutades võiks eelistada kolmnurkse läbimõõduga tikku ümmarguse asemel.
Suuloputusvedelikud
Suuloputusevedelikud sisaldavad põletikuvastaseid aineid (ravimtaimed, eeterlikud õlid, kloorheksidiin jne). Mõned suuloputusvedelikud sisaldavad alkoholi. Suuloputusvedelikku tuleb kindlasti kasutada peale suuõõne kirurgilisi protseduure (hammaste eemaldamine, igemeravi, mädakolde avamine, trauma). Sellisel juhul on eelistatud 0.12% või 0.2% kloorheksidiini sisaldavad kuid alkoholivabad tooted. Igapäevaselt suuloputusvedelikke kasutama ei pea.
Kokkuvõte
Meeles tuleb pidada, et olulisem kui hambaharja disain, hambapasta hind, hambavaheharjade hulk ja suuloputusvedeliku maitse, on hambapesu tehnika.
- Hambaid tuleb pesta pehme harjaga kaks korda päevas keskmiselt kaks minutit korraga.
- Hambaid harjates ei tohi samaaegselt tegeleda muude toimingutega nt. televiisori vaatamine, ajalehe lugemine jne). Tuleb mõelda mida ja kui kaua pestakse.
- Harjama peab ka iget, sest vaid nii saab puhtaks ka igemeäär. Sinna koguneb hambakatt kõigepealt.
- Hammaste harjamiseks tuleb kasutada edasi-tagasi või ringjaid liigutusi. Pühkiv liigutus pole efektiivne.
- Eesmiste hammaste harjamisel peab hambahari liikuma suupõhja või suulae suunas.
- Peale hammaste harjamist tuleb kasutada hambaniiti või -vaheharju. Hambapasta võiks samal ajal olla suus.
- Hambaniit mähitakse sõrmede ümber või moodustatakse niidist aas. Aeglaste edasi-tagasi liigutustega minnakse niidiga hammaste vahele. Niit viiakse igeme ja hamba vahel olevasse vakku. Niiti liigutatakse 3-4 korda üles-alla. Niit peab samal ajal olema kontaktis hamba pinnaga. Ühes hambavahes puhastatakse mõlema hamba küljed eraldi.
- Hambavahehari viiakse hammaste vahele igeme lähedalt. Harjakest liigutatakse edasi-tagasi ja kui mahub, siis ka üles-alla. Oluline on puhastada mõlemat hambapinda eraldi. Ühte hambavaheharja võib kasutada korduvalt.
- Paar korda nädalas tuleks hambaharjaga ka keelt puhastada.
- Kui esineb igemete veritsust, tuleb pöörduda hambaarsti vastuvõtule, kuna igemete veritsus on põletiku tunnus.
The post Hea hambahari ja teised suuhügieenivahendid appeared first on Ortodontiakeskus.