Oktoobris 2014 avaldati meditsiiniajakirjas Hambaarst Ortodontiakeskuse füsioterapeudi Triin Kalduri artikkel “Hambaravi ja füsioteraapia – uus kuum paar.”
Ortodontiakeskuse füsioterapeut tegeleb oma igapäevatöös kõigi nende struktuuridega, mis asetsevad pea piirkonnas ja võivad tekitada füsioterapeutilisi probleeme: alalõualiigesed, mälumislihased, miimilised lihased, keel. Teraapias tegeletakse ka kõikide eelnevalt loetletud struktuure mõjutavate nende teguritega(nt rüht, hingamismuster ja meie harjumused.)
Alalõualiigesed on ühed liikuvamad liigesed meie kehas. Nad teevad rohkem kui 2000 liigutust päevas. Nad on ehituslikult kohandunud neile rakenduvate suurte jõududega, on ajas vastupidavamad ning suudavad suhteliselt hästi paraneda. Ligikaudu 33%l inimestest esineb siiski vähemalt üks mälumissüsteemiga seotud kaebus. Probleeme esineb kõikides vanuserühmades, enim 20-kuni 40-aastaste seas, naistel rohkem kui meestel.
Põhjustavateks teguriteks on trauma, ülekoormus jms. Probleemide teket soodustavad ja neid süvendavad nii harjumuslikud, emotsionaalsed, sotsiaalsed ja strukturaalsed tegurid kui ka üldtervislik seisund. Esinevad sümptomid on mälumislihaste hellus, lihasväsimus, ja lihaspinged, helid alalõualiigestes ja liigesevalu, samuti suuavamise raskus. Kaebusteks võivad olla ka peavalu, kõrvavalu, tinnitus, peapööritus, hambavalu ja hammaste krigistamine. Uuringute kohaselt on mälumislihaste funktsioonihäired kõige sagedasemaks kroonilise valu põhjustajaks näo piirkonnas.
Füsioterapeut õpetab ja ravib
Füsioteraapia eesmärk alalõualiigeste ja mälumislihaste probleemide korral on säilitada või parandada alalõualiigeste funktsiooni, vähendada mälumislihaste lihaspingeid ja valu või hellust antud piirkondades.
Füsioterapeudi ülesanded:
- Protsessi hindamine ja ravi käigus füsioteraapiliste probleemide tuvastamine
- Patsiendi nõustamine
- Probleemi olemuse selgitamine
- vajadusel patsienti mastikatoorset süsteemi säästva puhkerežiimi osas juhendamine
- alalõualiigeste ja mälumislihaste funktsiooni parandavate harjutuste õpetamine
- miimiliste ja mälumislihaste harjutuste õpetamine
- sooja – ja külmaravi sooritamine
- elektriravi sooritamine
- pehmkoe mobilisatsioonide tegemine
- patsiendi kõnealustest piirkondadest venitamine
Ortodontiakeskuse füsioterapeudi roll hambaravis
Peale mälumisstruktuuride füsioterapeutiliste probleemide tuvastamise ja nende ravi osaleb Ortodontiakeskuse füsioterapeut kui üks meeskonna liige ka hambumusanomaaliate ennetamises ja nende ravis, samuti unehäirete(eelkõige norskamine) ravis. Valel hingamismustril on ulatuslik negatiivne mõju nii meie üldtervisele kui ka suutervisele. Suuhingamisel on suu pidevalt avatud asendis, huuled ei ole kontaktis, huulte funktsioon ja lihastoonus on langenud. Suu kaudu hingamisel on muutunud ka keele paiknemine suus – keel ei asetse enam üleval esihammaste taga ega toeta ülemist hambakaart, vaid paikneb all suupõhjas. Kui hingamine toimub suu kaudu, on palju suurem risk allergiateks ja külmetushaigusteks, rühihäirete ja alalõualiigeste vaevuste tekkeks, kurgumandlite ja adenoidide suurenemiseks või põletikuliseks muutumiseks.
Suu kaudu hingamine mõjutab negatiivselt ka meie suutervist, see on seotud nt rohkema hambakaariese esinemisega. Tähtis on märkida, et teaduslikud uuringud on näidanud kroonilise suu kaudu hingamise ja näopiirkonnas paiknevate lihaste häirete olulist seotust hambumusanomaaliatega.
Juhul kui hingamismustrit ümber ei kujundata või häireid ei likvideerita, ei ole nende anomaaliate ortodontiliselt korrigeerimine edukas ega püsiv. Hambumusanomaaliad suurendavad neelamismustrihäirete ja hääldusprobleemide tekke riski.
Füsioterapeut:
- Korrigeerib patsientide hingamismustrit ja rühti
- Korrigeerib patsientide näopiirkonnas asetsevate lihaste häireid
- Aitab elimineerida kahjulikke harjumusi(nt.võõrutada lapsi pöidla imemise kombest)
- Õpetab keele korrektset asendit rahulolekus ja neelamise ajal
- Õpetab harjutusi keele funktsiooni parandamiseks
- Töötab patsiendi näolihastega selleks, et saavutada nende omavaheline tasakaal ja hea funktsioon.
Võtmeküsimused mälumissüsteemi haigusseisundite märkamiseks:
- Kas viimase kuu jooksul on esinenud valu/hellust/jäikust/väsimustunnet näo, alalõua, alalõualiigeste, kõrva piirkonnas?
- Kas sümptomite esinemine on seotud järgnevate tegevustega: mälumine, rääkimine, haigutamine, alalõua liigutamine?
- Kas alalõualiigeste lukustamist, mil suu avamine on olnud takistatud?
- Küsimused ja parafunktsionaalsete tegevuste ja harjumuste kohta
Miimiliste ja mälumislihaste teraapia eesmärk:
- Korrigeerida rühti
- Kujundada ninahingamise harjumust
- Soodustada, et:
- Huuled oleksid rahulolekus suletud
- Keel paikneks korrektselt ülahammaste taga
- Vajadusel korrigeerida mälumis – ja neelamismustrit
- Neelamisliigutustel huulte/ põskede liigutusi ei toimu
- Neelamisel keel korrektses asendis
- Kõrvaldada halvad harjumused (nt pöidla imemine)
The post Hambaravi ja füsioteraapia – uus kuum paar appeared first on Ortodontiakeskus.